Rzeźnik - program do obróbki plików MP3


Opis programu i możliwości

Zrzut ekranu

 • Cięcie/Łączenie plików mp3
  Program Rzeźnik daje możliwość wycięcia z dźwiękowego pliku MP3 jakiegoś fragmentu muzyki z dokładnością do jednej ramki i zapisanie go do nowego pliku. 
  Dowolne fragmenty różnych plików mp3 mogą być łączone tworząc docelowo jedną całość.

 • Rejestrowanie dźwięku
  Możliwe jest nagrywanie z wejścia karty dźwiękowej bezpośrednio do mp3. Program stara się kompresować dźwięk "w locie", korzystając z darmowego enkodera Lame. Do konwersji do plików mp3 mogą również być użyte komercyjne kodery kompresji zainstalowane w systemie operacyjnym (np. Fraunhofer codec).
  Nagrywarka dźwięku może się automatycznie uruchamiać o zadanej porze np. podczas nieobecności użytkownika, do tego celu można wykorzystać Zaplanowane zdania (Panel sterowania) i wywoływać program z następującymi parametrami: -rec X  e gdzie X oznacza liczbę minut nagrania, a nieobowiązkowy parametr e wyłącza komputer po zakończeniu nagrania.

 • Tworzenie miksów
  Praca z programem możliwa jest na dwa sposoby: pierwszy służy do powyższych celów czyli do cięcia i/lub łączenia plików mp3, drugi zaś do daje możliwość tworzenia własnych kompozycji muzycznych.
  Zwykle tworząc jakiś utwór muzyczny posługujemy się jakimś zestawem instrumentów lub sampli, które często się powtarzają w utworze. Rolę tych instrumentów w Rzeźniku pełnią fragmenty plików .mp3 zwane węzłami. Węzły mogą być odtwarzane z wcześniej ustalonym wzmocnieniem, balansem i prędkością. Węzły jako fragmenty utworów mogą być ze sobą łączone tworząc w ten sposób utwór muzyczny. (Stąd nazwa węzły, gdyż całość przypomina sznur z zawiązanym supłami). W przejściach pomiędzy węzłami można określić czas opadania lub narastania wzmocnienia, jak również opóźnienie z jakim ma być odtwarzany kolejny węzeł. 
  Ideą tworzenia muzyki za pomocą węzłów jest to, że zabierają mało miejsca na widoku, w związku z czym cały projekt może się zmieścić na jednym ekranie, a w każdym razie łatwo może zostać odnalezione to co w danej chwili jest potrzebne.
 • Obsługa skryptów
  Określanie tego, co ma zostać wycięte można również wpisywać do pliku tekstowego (bez udziału programu), a następnie taki plik można otworzyć w Rzeźniku. Z pliku zostaną pobrane wszystkie informacje potrzebne do zrealizowania zadania.

Więcej informacji     


Zastosowania programu

 • Rzeźnik znajduje zastosowanie szczególnie przy długich plikach muzycznych MP3 (nawet do 4GB), co pozwala uniknąć konieczności zamiany ich w znacznie większe pliki WAV.

 • Jest to program użyteczny dla osób posiadających w swoich zasobach długie materiały muzyczne np. transmisje z koncertów itp. Osoby te mogą szybko pozbyć się niepotrzebnych fragmentów pozostawiając tylko te, które ich najbardziej interesują.

 • Autor programu stosuje go do rejestracji programów radiowych oraz późniejszej ich obróbki czyli wycięcia utworów muzycznych spełniających jego preferencje.


Dane techniczne

 • Pełna obsługa formatów MPEG 1 i MPEG 2 w zakresie dźwięku - Program czyta i zapisuje pliki mp3, mp2, mp1 (wszystkie warstwy L1, L2, L3). Mogą być to zarówno plik CBR (stała kompresja) lub VBR (dynamiczna kompresja). 

 • Niepełna obsługa (tylko odczyt) plików następujących typów: *.wav;*.snd;*.au;*.aif;*.aifc;*.aiff;*.wma;*.asf;*.wm;*.wma;*.mid;*.rmi;*.midi 

 • Maksymalna wielkość czytanego lub zapisywanego pliku to 4GB 

 • Obsługa standardu MPEG Audio Tag ID3 Ver. 1.1

 • Odtwarzanie dźwięku poprzez engine MS Windows Media Player. 

 • Nagrywanie z wielu źródeł z wykorzystaniem koderów systemowych oraz darmowego enkodera Lame tworzonego na zasadach open source.

 • Obsługa wielu kart dźwiękowych. 


Pobranie programu


Moje miksy MP3


http://www.programosy.pl

Rzeźnik na inny serwisach

http://dailymp3.com
http://www.mpegx.com
http://www.mp3machine.com
http://www.updates.de
http://download.cnet.com
http://www.hitsquad.com
http://www.audiotools.co.uk

http://www.netdownload.com
http://www.supershareware.com
http://www.bluechillies.com
http://www.softlandmark.com
http://www.download32.com
http://mp3.wp.pl

http://mp3.com.pl